Taze Susam

Taze Susam

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 475 Yayınlanma tarihi 03 Jul 2018 Yorum: 0

SUSAMIN FAYDALARI


A,Eve C vitamini içeren susam aynı zamanda mineraller açısından da çok zengindir. Özellikle bakır açısından çok zengin olan susam bol miktarda demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir. İçerdiği zengin mineral ve viteminler yardımıyla diyabetteni anemi hastalığna, kalp damar sağlığından, kanseri önleyici özelliğine kadar çok geniş bir yelpazade sağlığımıza katkıda bulunur.


 • Susam Diyabeti Önler. Susam ve özellikle de susam tohumları diyabeti önleyici besinler içermektedir. Glikoz seviyesini sağlıklı bir seviyde tutmaya yardımcı olan susam aynı zamanda kan basıncını ayarlar.
 • Anemi Hastalığından Korur. Susamın anemi hastalığını gideridği düşünülmektedir. Bunun yanında özellikle siyah susam tohumları bol miktarda demir içermektedir. Demir ise anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca demir eksikliğineden kaynaklanan yorgunluk ve halsizlik hislerini ortadan kalrımaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Susam Kalp ve Damar Sağlığını Korur. Susamın ve susam tohumlarının içerdikleri doymamış yağlar kötü kolestrol seviyesini sağlıklı düzeyde tutmaya yardımcı olur. Böylece dolaylı olarak kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu katkısı korener arter hastalığına yakalanma ve felç geçirme riskini azalttığı düşünülmektedir.
 • Susamın ante kanser özelliğinin olduğu düşünülmektedir. Bol mikterda magnezyum içermesi kanser vakalarına yakalanma riskinia zaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, fıtatın adı verilen bir anti kanser bileşiğini içermektedir. Düzenli olarak susam tüketimi kolorektal kanserin önlenmesine ve kolorektal tümör riskinin azalmasına yardcımı olduğu düşünülmektedir.
 • Susam ayrıca bol miktarda lif içerdiği için genel anlamda bütün sisnrim sistemi organları için faydalı bir besin kaynağdır. Bu ayrıca kolesterolün sağlıklı bir seviyde tutulmasını sağlar. Ayrıca bol miktarda lif içermesi kasbızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Susam Romatoid Artrit hastalığıan ve neden olduğu ağrılara iyi gelmektdir. Bu hastalığın neden olduğu şişmeleri negelleyebilir. Aynı zamanda kan damarlarını ve kemikleri güçlendirir.
 • Susamın içerdiği magenzuyumu aynı zamanda solunum solu sorunlarının çözülmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Bazı sağlık zumanları susamın radyasyon hasarlarını azalttığını savunmaktadırlar. Radyasyona maruz kalan kişierin düzenli olarak tüketmelerini önermektedirler.
 • Susam ve zöellikle susam tohumları kemik sağlığı için hayati önem taşıyan besinler ve mineraller içermektedir. Özellikle susam tohumlarını bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağığına ciddi anlamda katkı sağlamasına yardımcı olur.
 • Susam aynı zamanda ağız sağlığı için de çok faydalıdır. Ağızda yer edinen atıkları, zararlı bakteriler ve mikrolaro ortadan kaldırır.
 • Geleneksel Çin tıbbına göre susamın göz ve karaciğer sağlığına faydalı olduğuna inanılır. Bazı sağlık uzmanları karaciğer ve göz sağlığı ile yakından bir ilişki olduğunu savunurlar. Özellike bu bağlamdan değerlendirdiğimizde siyah susamın karaciğer ve göz sağlığı için hatayi önem taşıyan mineraller ve besinler içerdiğini söyleyebiliriz.
 • Bütün bu özelliklerinin dışında susamın saç ve cilt sağlığı açısından da çok faydalı olduğunu söylemek mümkün. Bir önceki başıkta susam yağının cil ve saç sağlığına faydalarında bu konuyu detaylı olarak ele aldık. Susamın da faydaları benzer olduğu için tekrar yazam gereği görmüyoruz.

Yorumlar
Yorum yap