Fındık Toz

Fındık Toz

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 955 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Fındık, ceviz, badem gibi yemişlerin beyin sağlığı, kemik sağlığı vs. üzerindeki etkisi malumdur. Ancak fındığı çiğ halinin kansere deva olduğu belki de ilk kez dillendiriliyor. Günümüzde zararlı atıştırmalıkları tahtından etmeye aday çiğ fındığın faydaları ise saymakla bitmiyor. Önemli lif kaynaklarından olan çiğ fındık, mide ve bağırsak doktu olurken; aynı zamanda birçok minerali de içerir. Besin değeri oldukça yüksek olan çiğ fındığın içeriğinde; protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik, kalsiyum, potasyum, çinko ve daha bir sürü vitamin ve minerali taşır. İşte, kavrulmamış, işlem görmemiş çiğ fındığın şaşırtan faydaları...

Devamı..!

Fındık Bütün

Fındık Bütün

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 719 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Tam bir sağlık deposu olan fındık, beyin sağlığından mutluluk hormonlarına, diyabet riskini azaltmasından kanserden korumaya dek çok önemli faydalar sağlıyor. Lezzetinin yanı sıra yapısında bol miktarda lif barındırıyor. Protein, karbonhidrat, antioksidanlar, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin ve pantotenik asit gibi vitaminleri, kalsiyum, folat, çinko, potasyum, demir ve manganez gibi mineralleriyle sağlığımız açısından adeta bir hazine. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz “Fındığın çiğ olarak tüketilmesi durumunda besin değerlerinden çok daha fazla faydalanabiliriz. Fındığın kavrulma süresinin uzaması fındıkta besin kayıplarına sebep olurken, fındığın içerisindeki sağlıklı yağların hasar görmesine ve okside olmasına sebep olarak hücrelerimize zarar verebilecek serbest radikallerin oluşmasına sebep olabiliyor. Kavrulmamış fındıklar, kavrulmuş fındıklara oranla iki kat fazla antioksidan içerir. Bu nedenle fındık alırken çiğ (kavrulmamış) olmasına özen göstermeliyiz” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, çiğ fındıkla gelen 10 faydayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Devamı..!

Fındık

Fındık

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 723 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Fındığın Faydaları Ülkemizde yoğun olarak Karadeniz Bölgesinde yetişmekte olan fındık huşgiller ailesinin ılıman iklimleri seven üyesidir. Fındık ağacının meyvesi sert bir kabuk içerisindedir. Fındık bol miktarda yararlı yağlar ve nişasta barındırır. Demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein, Omega 3 barındırmaktadır.

Devamı..!

Fındık File

Fındık File

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 883 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

FINDIK FAYDALARI NELERDİR? Ülkemizde Karadeniz bölgesindeki hemen hemen her ilde yetiştirilerek, birçok ülkeye ihraç edilir. Harika tadıyla keklere ve pastalara enfes bir tat katar. İşte fındığın faydalarından bazıları:

Devamı..!

Taze Susam

Taze Susam

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 838 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

SUSAMIN FAYDALARI A,Eve C vitamini içeren susam aynı zamanda mineraller açısından da çok zengindir. Özellikle bakır açısından çok zengin olan susam bol miktarda demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir. İçerdiği zengin mineral ve viteminler yardımıyla diyabetteni anemi hastalığna, kalp damar sağlığından, kanseri önleyici özelliğine kadar çok geniş bir yelpazade sağlığımıza katkıda bulunur.

Devamı..!

Susam

Susam

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 430 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

İnsanlık tarafından bilinen en yağlı tohumlardan biri olan susam yaygın olarak aşçılıkta kullanılmasının yanı sıra koruyucu ve tedavi edici özellikleriyle de geleneksel bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Susam omega-6 yağ asitleri, flavonoid fenolik antioksidanlar, vitamin, lif ve potansiyel anti kanser özellikleriyle sağlık için önemli bir besin kaynağı haline gelmektedir.

Devamı..!

Kavrulmuş Mısır

Kavrulmuş Mısır

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 535 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Soslu Mısırın Faydaları , Yararları: -Mısır lifli bir besindir. Bu yüzden kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar ve kabızlığı önler, alınan posa miktarı artıkça koroner kalp hastalığı riski de azalır. -İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde da enerjinize enerji katar. -Mısırda protein, kalsiyum, demir , fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

Devamı..!

Soslu Mısır

Soslu Mısır

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 329 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Ana vatanı Güney ve Orta Amerika olan mısır, ülkemizde en çok Karadeniz, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde yetişir. Mısırın geniş bir kullanım alanı bulunmakla birlikte, çerez amaçlı tüketimi oldukça yaygındır. Soslu mısır taneleri, doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğundan, her yaş grubu için faydalı niteliktedir. Lezzet açısından, özellikle kaju, tuzlu fıstık, leblebi ve kuru üzümle mükemmel bir uyum yakalar. Bu nedenle kokteyl kuru yemişlerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Devamı..!

Soslu Fıstık

Soslu Fıstık

Yazar: ÖZKAN Okunma sayısı: 468 Yayın tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Soslu Fıstığın Faydaları Soslu fıstığın yağı yüksek oranda oleik asit içerdiğinden dolayı gerek fiziksel özelliği gerekse besin değeri bakımından oldukça yüksektir. Bir miktar tüketilen soslu fıstık açlık hissini ortadan kaldırır hakeza rejimde olanlar ve zayıflamak isteyenlere kimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Soslu Fıstığın içerisindeki baharatlar ve protein miktarı ile doping etkisi göstermektedir. Soslu fıstık içerdiği zengin sodyum, baharatlarda bulunan muazzam etki, B-1, B-2, B-8 ve E vitaminleri sayesinde mide yanmasına mani olmaktadır. Kimi tüketiciler içindeki baharatların mideyi yakacağı korkusunda bu besini tüketse de aslında fıstığın tohumunda yer alan doğal yağ mide yanması ve gastriti önler. Soslu fıstık çocukların gelişmesi için çok iyi bir besindir ayrıcı şeker hastaları olan mükemmel bir gıdadır. Soslu fıstığın zeka üzerindeki olumlu etkileri uzmanların yapmış olduğu çalışmalar ile de kanıtlanmıştır. Hatta bilimsel olarak soslu fıstığın yorgun kasların yorgunluğunu giderdiği ve içindeki baharat yapısı sayesinde soslu fıstıkın direnci arttırdığı öğrenilmiştir. Hakeza soslu fıstık belirli miktarlarda düzenli olarak tüketildiği taktirde içinde bulunan yağ nedeniyle damar tıkanıklıklarında çok önemli rol oynadığı tespit edilmiştir.

Devamı..!

1 den 9 e 63 (7 sayfa) ürün gösteriliyor